Podologia jest dziedziną medycyny ukierunkowaną na profilaktykę, diagnozowanie oraz leczenie zmian chorobowych w obrębie stóp. Do najczęstszych przyczyn powstawania zmian i dolegliwości w obrębie stóp należą cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia ukrwienia, otyłość oraz czynniki środowiskowe związane z brakiem aktywności fizycznej, siedzącym trybem życia, nieodpowiednim odżywianiem oraz niewłaściwym doborem obuwia.
Z zabiegów podologicznych mogą korzystać osoby posiadające problemy z codzienną pielęgnacją stóp związaną z nadmiernym rogowaceniem, pękaniem skóry, nadmierną potliwością czy rogowaceniem płytki paznokciowej. Podologia jest dziedziną nauki obejmującą budowę kośćca, mięśni, naczyń krwionośnych i limfatycznych kończyn dolnych, dermatologię, neurologię i biomechanikę.
Specjalista podolog podejmuje działanie mające na celu zapobieganie powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stóp a w przypadku ich występowania działania podologa skierowane są na zapobieganie pogłębianiu się istniejących już zmian. Podolog udzieli nam wskazówek w jaki sposób pielęgnować stopy, dobierać prawidłowe obuwie a w przypadku zmian utrwalonych dobrać odpowiedni sprzęt korygujący, w postaci odciążeń, ortez czy wkładek seryjnych lub indywidualnie zaprojektowanych do problemu
jaki występuje w obrębie stóp. Podologiczne działania skierowane są również na problemy grzybicy, wrastania czy uszkodzeń paznokci oraz zakażeń wirusem brodawczaka.